Svet-Stranek.cz
Vlček photographer

rady,triky,zkušenosti:

rady,triky,zkušenosti

Tato stránka je určena pro výměnu zkušeností,dobrých rad a triků pro fotografování a vše s tím spojené.
V této rubrice uvedu jako první téma „přídavné blesky“.

Pokud nechcete hned na začátku utratit částku kolem 10 000 Kč,je tady možnost experimentovat s blesky od 200 Kč do max. 1 000 Kč. Blesky s automatikou od různých výrobců mezi sebou nebudou komunikovat /jiný software a rozmístění kolíků/. K lepšímu pochopení jak spolupracuje fotoaparát a blesk je vysvětleno níže.
Na co si dát POZOR !!!
Jako první věc je nutné změřit voltmetrem napětí na kontaktech patice při zapnutém blesku.Středový kontakt je + a kontakt sáněk je - !Pentax má max. 12 V,ale doporučeno je kolem 5V. Podívejte se na tuto tabulku :
http://translate.googleusercontent.com/translate_c ?hl=cs&sl=en&u=http://www.botzilla.com/photo/strob eVolts.html&prev=/search%3Fq%3Dblesk%2Bcobra%2B440 -AF%26hl%3Dcs%26sa%3DG%26rlz%3D1G1GGLQ_CSCZ305&rur l=translate.google.cz&twu=1&usg=ALkJrhhIW9FXfDYcpj 6vg8St6eVHAEkLxA

Pokud bude napětí vyšší než doporučené je potřebné ho redukovat na př. z 80V na 5V.
To je možné snížit synchrokostkou,kterou si můžete vyrobit doma. Pro názornost je na
obrázku mnou vyrobená synchrokostka.





-----


Jednoduché rozdělení blesků


Manuální blesky

Blýskají vždy na plný výkon, ale některé typy nabízejí např. tři ručně nastavitelné výkonové stupně. Blesk samotný má jen dva kontakty. Ty jsou po stisku spouště sepnuty fotoaparátem a blesk se vybije. Nastavení správné expozice je plně v rukou fotografa pomocí clony, času a citlivosti (ISO).
Dedikované blesky
Blesk je pomocí přídavného kontaktu schopen sdělit fotoaparátu okamžik, kdy je připraven k dalšímu záblesku (tedy je opět plně nabit). Fotoaparát na základě toho může nastavit příslušný čas (X-sync). Nastavení správné expozice je opět plně v rukou fotografa.



Automatické blesky
Mají vlastní expozimetr spřažený s elektrickým/elektronickým spínačem, který ukončí záblesk ve chvíli, kdy by měl film/čip být správně exponován. Aby se tak stalo, musíte nastavit na blesku odpovídající clonu a ISO. Stále jsou zapotřebí jen dva kontakty v patici blesku. Tyto blesky neberou v úvahu případnou změnu expozice způsobenou např. filtry nasazenými na objektiv.
TTL blesky
Fotoaparát má speciální expozimetr vestavěný v prostoru zrcátka (mirrorbox), který měří světlo odražené od filmu/čipu. Jestliže fotoaparát zjistí, že bylo zachyceno sdostatek světla, blesk obdrží příkaz k ukončení záblesku. Blesk potřebuje nejméně jeden kontakt navíc pro výměnu informací s fotoaparátem. Moderní TTL blesky mají další - "digitální" - kontakt pro předávání dalších dat jako je ISO, ohnisková vzdálenost nebo clona, které usnadňují a upřesńují expozici.




Inteligentní automatické blesky
S příchodem moderních (TTL a novějších) fotoaparátů, které podporují digitální komunikaci mezi bleskem a fotoaparátem, se automatické blesky přeměnily na inteligentní automatické blesky: fotoaparát sdělí blesku, jaká nastavení používá. Nemusíte nic nastavovat, je to "skutečně automatické". Přesnost expozice je vynikající a nepotřebujete TTL senzor nebo předblesk (viz následující odstavec). Takto funguje systém Metz SCA 3000 na všech DSLR Pentax.
Blesky s předblýsknutím
Problémem TTL blesků je to, že jsou závislé na odrazivosti filmu/čipu. CCD a CMOS snímače jsou překryty ochranným infračerveným/anti-alias filtrem. Tento povrch má výrazně odlišné odrazivé vlastnosti než film. Proto TTL není bez problémů. Téměř všichni výrobci proto přešli k nějaké variantě předbleskové technologie. Světlo je měřeno standardními senzory interního expozimetru fotoaparátu během krátkého předblesku. To znamená, že výrobci mohou odstranit nadbytečný TTL senzor pro blesk a ušetří. Informace získané měřením předblesku jsou poté použity pro nastavení blesku při expozici. Proto P-TTL blesky vyžadují objektivy s automatickou clonou - potřebují vědět, kolikrát méně světla propustí zacloněný objektiv vzhledem k nezacloněnému. Měřící předblesk je totiž nutné vyslat při plně otevřené cloně, jinak bude vyžadovat příliš mnoho energie z výbojky blesku. Jestliže se soustředíte, uvidíte oba blesky - měřicí předblesk i hlavní záblesk. Jestliže se díváte do hledáčeku, uvidíte první (měřící) blesk v hledáčku, zatímco při druhém (hlavním) blesku je zrcátko již zdviženo a hledáček je tmavý.

-----

Kompatibilita interních/externích blesků s DSLR Pentax

Všichni výrobci DSLR již přestali podporovat TTL blesky. Pentax (dříve) známý zpětnou kompatibilitou vyvinul vlastní předbleskový systém nazvaný P-TTL (ještě ve filmové éře), ale zároveň podporoval TTL blesky na DSLR *istD a *istDS. Více o technologii blesků Pentax lze najít zde (v angličtině).
Všechny externí blesky vybavené systémem TTL nasazené na DSLR Pentax novějších než je *istDS pracují VÝHRADNĚ v režimu plného výkonu (full-power-only), pokud nejsou přepnuty do režimu s vlastní automatikou nebo do manuálního režimu.
Všechny externí blesky vybavené systémem P-TTL nasazené na DSLR Pentax s objektivy staršími než Pentax-A (tedy bez "A" polohy clonového kroužku) pracují VÝHRADNĚ v režimu plného výkonu (full-power-only), pokud nejsou přepnuty do režimu s vlastní automatikou nebo do manuálního režimu.
Externí blesky TTL i P-TTL na všech DSLR Pentax s objektivy staršími než Pentax-A (tedy bez "A" polohy clonového kroužku) pracují VÝHRADNĚ s časem 1/180 s, v režimu SLOW pak 1/100 s.
návštěvníků stránky
celkem54 869
tento týden86
dnes33